NEUHĀUSL HUNAL

Novostavba domova seniorů v Praze 3 je navržena jako plnohodnotná součást města, jejíž hlavní charakteristiky jsou otevřenost, přívětivost a poctivost. Tyto zásady se do projektu propisují ve všech měřítkách. Srozumitelná budova potvrzuje pevný střed urbánní struktury, kterou zároveň zprostupňuje a oživuje. Otevření severozápadní části pozemku rozšiřuje veřejně přístupný prostor a vytváří přátelský předprostor aktivnímu parteru s kavárnou, službami a hlavním vstupem do Domu sociálních služeb. Uchopitelné měřítko a obytný charakter vyšších podlaží napomáhají vytvořit pocit domova. Výrazná betonová římsa vertikálně člení pětipodlažní objekt, jehož sokl se liší materiálem i charakterem otvorů a dům pevně usazuje do terénu. Solidní materialitu a uklidňující šedo-béžové tóny keramického obkladu a omítky doplňují hliníkové rámy a prvky v barvě lipového květu. Neinstitucionální charakter podtrhuje exteriérové textilní stínění či detaily oblouků objevující se v rámci parteru, ostění oken a římsy. Elegantní dům ukončuje jemná linie atiky.

Jádro přehledných dispozic tvoří velkorysé atrium, které prosvětluje interiér všech nadzemních podlaží a umožňuje pěstování rostlin i růst stromů. Z obytných podlaží do něj vystupují chráněné pobytové terasy, jeden z prvků zásadního principu rozmanitých společenských prostorů přinášejících různorodé podněty. V interiéru je doplňuje společný prostor s kuchyní i množství neformálních posezení u oken. Pro pobývání na čerstvém vzduchu mají klienti možnost využít lodžie, aktivizující zahradu s přiléhajícími terasami či pobytovou část zelené střechy s výhledem a stíněním. Všechna tato sdílená místa podněcují interakci mezi obyvateli a umožňují být (také skrytou) součástí dění i domova, čímž klienty aktivizují a personálu pomáhají zajistit důstojnou péči.

Dispozice jsou jasně zónované, podporují snadnou orientaci klientů a usnadňují provoz a práci zaměstnanců. Pokoje klientů se nachází na prosluněné jižní a západní fasádě. Mezi další udržitelné principy patří kompaktní hmota, ideální orientace vůči světovým stranám, kvalitní obálka a detaily, práce se solární energií i využitím dešťové vody a energetický koncept jako celek. Navržená budova je kompaktní, ale rozmanitá; jednoduchá, ale sofistikovaná; profesionální, ale přívětivá.

Dům sociálních služeb

Soutěž: 2021

Tým: David Neuhäusl, Matěj Hunal, Marek Vilášek, Jakub Zelenák, Veronika Paľová, Tereza Šírerová