NEUHĀUSL HUNAL

Závěr trilogie Kro se přesouvá z Vinohrad do Karlína, kde se na tramvajové tepně nachází funkcionalistický dům poeticky ustoupený z původní uliční čáry. Kro Bistro & Bar navazuje na původní koncept Kro Kitchen – haute cuisine street food – který rozšiřuje o plnohodnotný, špičkový bar. Uvolněná dispozice jej proto staví na stejnou úroveň jako otevřenou kuchyni a oba pulty dominují celému prostoru. Návštěvníci se mohou posadit k oběma, konverzovat s mistry svého oboru a pozorovat proces tvorby drinku či pokrmu. Bar může být oproti kuchyni nekrytý a tím pádem jsou barman i host doslova na stejné úrovni.

Z principu dochází k záměrné kombinaci a progresu motivů jak z Kro Kitchen, tak z Kro Coffee. Ikonický blesk, který se dokonce propsal i do grafiky pivních tácků, navazuje na zjednodušení z kavárny a nově se stává pomyslnou součástí infrastruktury pod stropem. Typický horizontální řez prostorem zde získává na důrazu a je formulován odstraněním původního podhledu – pod touto linií došlo ke kompletní transformaci, zatímco nad ní jsme zanechali strop ve zcela původním stavu, kterým se rozehrává a opticky uzavírá celý prostor.

V rámci výkladců jsme nahradili původní kovovou výplň sklem a směrem dovnitř je zcela otevřeli, čímž došlo k příjemnému přisvětlení interiéru a odhalení navíjení kovových rolet. Obligátní překližka získává elegantní černý nátěr, který kontrastuje s nerezem, bílobílým obkladem a také bílou, originální Kro linkrustou prověřenou z kavárny. Na podlaze došlo k odstranění rádoby dřevěného vinylu a očištění původního, ušlechtilého terazza, které bylo v místech nových rozvodů přiznaně záplatováno broušeným betonem s výrazným kamenivem. Rolety a toalety pošplíchal klasicky Honey – méně známý, ale o to kvalitnější nositel jména David Černý.

Kro Bistro & Bar

Realizace: 2021

Adresa: Sokolovská 79/81, Praha

Fotografie: Radek Úlehla

Grafický design: Marek Fanta

Malby: Honey

Stavba: Avers

Tým: David Neuhäusl, Matěj Hunal, Veronika Paľová, Jakub Zelenák