NEUHĀUSL HUNAL

Ing. arch. ing. David Neuhäusl

Architekturou se aktivně zabývá z mnoha perspektiv: od navrhování přes výuku a výzkum až po psaní. Kromě architektury absolvoval také mezinárodní obchod a městské inženýrství. V rámci doktorského studia na FA ČVUT v Praze se věnoval výzkumu veřejného developmentu bydlení. V širším měřítku se zajímá o vztah a hledání rovnováhy mezi soukromým a veřejným – koordinaci zájmů vnímá jako klíčovou nejen pro smysluplný, demokratický a udržitelný rozvoj území, ale především pro celou společnost.

Je spoluautorem české reprezentace na 18. bienále architektury v Benátkách 2023. Inicioval vznik studentské ideové soutěže Superstudio, kterou společně s Matějem Hunalem deset let organizoval. V roce 2022 vedl ateliér s Janem Horou na FA VUT v Brně. V letech 2016 až 2018 působil jako odborný asistent v ateliéru Jaroslava Wertiga na mezinárodní vysoké škole ARCHIP v Praze. Byl členem mezinárodní poroty slovenské Ceny ARCH 2022 a pravidelně se účastní kritik, přednášek i diskuzí.

Jako editor i autor spolupracoval na vydání časopisu ERA21 04/21 na téma Veřejný development. Spolukurátoroval ročenku FA ČVUT 2021-22. Autorsky se podílel také na publikaci o architektuře socialismu Architektura 58-89. Ve své diplomové práci se zabýval urbanisticko-ekonomickým potenciálem humanizace pražské Magistrály. Mezi roky 2015 a 2018 psal o architektuře pro vydavatelství Bigg Boss, od té doby (ne)pravidelně přispívá do různých médií na témata související s architekturou i podmínkami jejího vzniku, například Společnost a její architektura, Zažít soutěž standardně či Stockholmský syndrom architektury. Je fanouškem kopané, skateboardingu a černé hudby.