Kavárna, restaurace, vinárna, degustace či obchod prolínající se historickými i současnými konstrukcemi. Klíčové bylo nalézt adekvátní jazyk, který propojí a zároveň odliší charaktery jedinečných prostorů i provozů. To je Alma – jednotná v rozmanitosti.

Název

Alma

Číslo

094

Tým

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Veronika Zelenáková, Jakub Zelenák

Adresa

V Jirchářích 150/8, Praha 1

Studie

2022

Realizace

2023

Užitná plocha

810 m2

Stavební firma

L.Z. atelier

Projekční kancelář

Avers

Osvětlení

Bulb

Grafický design

Pasíř

Keramický obklad

Gastro

Rostliny

Fotografie

Jan Horčík

Peter Demek

Keraservis

Kichen Plan

Pokojovky

Radek Úlehla

Na místě bývalého biografu Alma v centru Prahy vznikl (zatím) nejambicióznější projekt týmu Vojtěcha Václavíka a Petra Němce, se kterým dlouhodobě spolupracujeme. Společně jsme zrealizovali všechna bistra, kavárny a bary z rodiny Kro a díky nabytým zkušenostem posouváme jejich filozofii o úroveň výš jak z hlediska gastronomie, tak architektury.

Rekonstrukce části bloku ve Vojtěšské čtvrti v sobě spojuje několik zcela rozdílných prostorů ve dvou podlažích: historickou budovu s klenutými stropy, betonovou novostavbu či prvorepublikovou tiskárnu. Zde na ploše 800 m² funguje kavárna, restaurace, vinárna, obchod vínem, konferenční sál, bar, degustační místnost či fermentační laboratoř.

Prvním tématem naší práce tak bylo zformulovat adekvátní, jednotný jazyk, který propojí a zároveň odliší charaktery jedinečných prostorů i provozů. Druhým tématem pak bylo nalezení správné míry mezi určitým luxusem haute cuisine a neformální, uvolněnou atmosférou vlastní všem Kro podnikům. 

Nástroje, které využíváme k dosažení těchto cílů, jsou zemitost, tlumená barevná paleta, decentní osvětlení a neokázalé materiály.

Alma funguje od rána do noci: den začíná v kavárně, oběd a večeři lze vyřešit v restauraci, a posléze se přesunout
na skleničku do vinárny. Bar v podzemním podlaží může fungovat jako noční klub. Tomu přirozeně odpovídá jejich charakter, barevnost a atmosféra.

Výraznou roli hrají kompaktní hmoty barů a otevřené kuchyně, jejichž solidní výraz podtrhuje rafinovaná materialita nerezové oceli.

Z logiky věci se chováme rozdílným způsobem ke zcela novým konstrukcím a k těm historickým. Zajímavý problém vzniká v přechodech mezi těmito prostory, kde jsme zvolili abstraktní, technicistní výraz formulovaný pororoštem.

Důležitou součástí celého prostoru je informační a navigační systém. Střídmý interiér doplňují prostorové funky lightboxy, které jej prosvětlují jak svou neotřelou barevností, tak formulacemi a grafickým designem.

Použitá svítidla se liší podle toho, zda se nacházejí v historických částech, novostavbě či tranzitních prostorech. Komplexní materiálové vazby a analogické kompozice se tak prolínají skrz všemi provozy a prostory.

Hlavním sjednocujícím prvkem je na výšku kladený keramický obklad, jehož barevnost postupně tmavne od nejsvětlejšího odstínu v kavárně po nejtmavší v podzemním baru.

Na stejném principu sjednocení pracujeme také s nábytkem, truhlářskými výrobky a jejich (ne)čalouněním, které mají společný základ a analogicky se přizpůsobují jednotlivým funkcím a místům.

Celkový koncept lze popsat jednotností v rozmanitosti.